About the Journal

Časopis "Ekonomski izazovi" u izdanju Univerziteta u Novom Pazaru objavljuje stručne, naučne i pregledne radove iz svih društveno-humanističkih, informatičko-matematičkih nauka, kao i priloge iz onih naučnih disciplina koje na istraživački, analitički i imperativan način osvjetljavaju problematiku savremene nauke. Poseban akcenat u časopisu je stavljen u oblasti "ekonomije" kako bi čitaocima, nezaposlenim ljudima, ljudima koji rade u neuspješnim preduzećima, ljudi koji imaju dobre ideje, a nisu pokrenuli biznis, damo uputstvo u pokretanju biznisa. Da im pomognemo da identifikuju šanse i da osmišljeno i odlučno krenu u samostalno kreiranje sopstvene sudbine, u razvoj preduzetničkog biznisa i preduzetničke ekonomije, koji našoj zemlji nedostaje. Ovakvom pristupu pruža se mogućnost ostvarivanje primarnog cilja - raznovrsnost u pristupu i sagledavanju naučnog, stručnog stvaralaštva, a čiji je cilj unaprjeđenje nastave na univerzitetu. Časopis je namijenjen nastavnicima, saradnicima i studentima doktorskih studija da objavljuju radove kako bi ispunili obaveze prije odbrane doktorske disertacije. Uređivanjem časopisa bavi se uređivački odbor sastavljen od nastavnika i saradnika na Departmanu kao i spoljnih članova sa renomiranih naučno-istraživačkih institucija iz zemlje i inostranstva. Svi objavljeni naučni i stručni radovi podliježu obaveznoj recenziji dva nezavisna recenzenta. Pozitivno recenzirani radovi objavljuju se na srpski, bosanski, hrvatski i crnogorski.

Glavni urednik trenutno je prof. dr Suad Bećirović.

Časopis je trenutno kategorizovan u kategoriji „Ekonomija i organizacione nauke“ sa M51, kao i na međunarodnoj ERIH+ listi.

Online ISSN: 2560-4805, Print ISSN: 2217-8821

Aims and Scope:

The journal Economic Challenges publishes original, previously unpublished, papers: original scientific papers, review papers, preliminary reports, conference papers, professional reviews, polemics and book reviews.

The journal Economic Challenges publishes papers in the following areas: economic theory, economic policy, economic history, international political economy, global and regional processes in the world economy, European integration policy, political economy of transition, management, market research, financial and monetary policy, marketing , microeconomics, investment management, strategic and trade management, business information systems and environmental management.

Ciljevi i delokrug:

Časopis Ekonomski izazovi objavljuje originalne, prethodno neobjavljene, radove: originalne naučne radove, pregledne radove, preliminarne izveštaje, radove sa konferencija, profesionalne prikaze, polemike i prikaze knjiga.

U časopisu Ekonomski izazoviobjavljuju se radovi iz sledećih oblasti: ekonomska teorija, ekonomska politika, ekonomska istorija, medjunarodna politička ekonomija, globalni i regionalni procesi u svetskoj privredi, politika evropskih integracija, politička ekonomija tranzicije, menadžment, istraživanje tržišta, finansijska i monetarna politika, marketing, mikroekonomija, investicioni menadžment, strategijski i trgovinski meandžment, poslovni informacioni sistemi i ekološki menadžment.