About the Journal

Časopis “Univerzitetska misao”, za nauku, kulturu i umjetnost, Univerziteta u Novom Pazaru, izlazi od osnivanja ove visokoškolske institucije 2002. godine. U ovom časopisu objavljuju svoje naučne radove kako renomirani univerzitetski profesori, tako i mladi istraživači.

Radovi su svrstani u sljedeće kategorije:

1. Društvene nauke
  • Jezik i književnost (srpski, bosanski, engleski, njemački),
  • Filozofija,
  • Sociologija,
  • Pedagogija i psihologija,
  • Pravo
  1. Prirodno-matematičke i tehničko-tehnološke nauke
  • Informatika i matematika,
  • Elektrotehničko i računarsko inženjerstvo.
  1. Umjetnost
  • Likovna i primijenjena umjetnost
  • Digitalna umjetnost
  • Historija umjetnosti

Radovi, u skladu sa uputstvom, podliježu ocjeni dva recenzenta. Rad će se objaviti jedino na osnovu pozitivnih recenzija, o čemu će Uređivački odbor obavijestiti prvog autora. Recenzenti se biraju među stručnjacima u predmetnoj oblasti istraživanja na koju se odnosi rad predložen za objavljivanje. Jezik časopisa je srpski, bosanski i engleski. Autor (autori) je potpuno odgovoran za sadržaj, vjerodostojnost i originalnost rada. Vremenski period u kojem će rad biti objavljen zavisi o tome koliko rukopis (tekst) odgovara kvalitetu po mišljenju recenzenata i predloženom uputstvu. Radovi koji zahtijevaju određene dorade biće vraćeni prvom autoru prije ili poslije recenzije.

Trenutni glavni urednik je prof. dr Samir Ljajić.

Časopis je trenutno kategorizovan u kategoriji „Pravo i politologija“ M51; a u kategoriji „Sociologija i demografija“ u M51.

Online ISSN: 2560-4821, Print ISSN: 1451-3870